Страшно? А дарма :)
Почнемо здалеку: Konjunktiv II - це умовний спосіб в німецькій мові. Ми його будемо використовувати, коли захочемо сказати щось на кшталт “На твоєму місці я би краще вчив німецьку”. “Я вчив би” - оце якраз є отой страшний умовний спосіб, який у нашій мові передається формою минулого часу і часткою “би”.
В німецькій з ним трохи цікавіше, бо використовуються дві часові форми - Präteritum та Plusquamperfekt. “Обоженащо”, подумаєте ви. “Для передачі минулої чи теперішньої події”, відповім я. авторка статті: Іра Зарицька
Утворення власне Konjunktiv II: Präteritum
Саме Präteritum у Konjunktiv I використовується для передачі теперішнього чи майбутнього. Наприклад, щоб сказати: “Якби я завтра мав час, я би з тобою зустрівся” чи “Ви могли б мені сьогодні перетелефонувати?”.
Тут все доволі просто: нам потрібна форма Präteritum необхідного дієслова. Якщо дієслово слабке, то ми нічого не міняємо. Якщо дієслово сильне, то по можливості додаємо умляут та закінчення -е.
Слабкі: machen -> machte -> machte.
Сильні: kommen -> kam -> käme.
Точно так само як у звичайному Präteritum, в особах ich та er/sie/es не будуть додаватися закінчення.
ich machte / käme
du machtest / kämest
er/sie/es machte / käme
wir machten / kämen
ihr machtet / kämet
sie/Sie machten / kämen
Точно так само будуть утворюватися та відмінюватися модальні дієслова.
АХТУНГ! Форми wollte та sollte не отримують умляут.
Утворення власне Konjunktiv II: Plusquamperfekt
А ця форма, як можна здогадатися, вже використовується для минулих подій. “Якби ми вчора зустрілися, я би пояснила тобі граматику”.
Щоб це правильно сказати німецькою, треба згадати формулу Plusquamperfekt = hatte/war + Partizip II та замінити hatte/war на hätte/wäre. Та-да, ви прекрасні!
Утворення типу Konjunktiv II: würde-Form
Так-так, це не зовсім справжній Konjunktiv II, ця форма насправді називається Kondizionalis. Нею дійсно можна заміняти справжній Konjunktiv, та і в принципі це набагато простіше.
Є Kondizionalis І та Kondizionalis ІІ, які можуть заміняти Konjunktiv Präteritum та Konjunktiv Plusquamperfekt відповідно.
Як це виглядає:
Kondizionalis І: würde machen
Kondizionalis ІІ: würde gemacht haben
Як оці от все використовувати у реченнях, читайте у наступній статті :)
Comments